Kategorie
Uncategorized

Eleganckie dodatki

Całkiem niedawno wszyscy zarówno mężczyźni i pomagające im w stylizacji kobiety nazywali poszetkę „chusteczką” lub błędnie „butonierką” (butonierka to dziurka w klapie marynarki). Dzisiaj może świadomośc jest wieksza, jednak wiedzy nadal brakuje. Poszetka obecnie jest bardziej doceniana i odkopuje się ją z dołu szafy. Najbardziej klasyczną z poszetek jest kolor biały lub delikatny ecrue. Niewielu Panów wciąż pozostaje w odwadze i zgodzie ze sobą, dlatego wybierają poszetki klasyczne, mniej barwne. Te bardziej ekstrawaganckie można zobaczyć w telwizji.

Klasyk

Biały, lniany materiał to jedyny i można śmiało powiedzieć często istotny dodatek męski, który może całkowicie zmienić stylizację. Biała poszetka, kóra wystaje z brustaszy w niezwykły sposób rozświetla twarz, dodaje elegancji. Często mężczyźni, którzy chcą się wyróżnic przychodzą do salonu z garniturami właśnie po ten dodatek. W dawnyc czasach białe lśniące, te lniane ale i bawełnniane poszetki nosili przedstawiciele wyższych grup społecznych. Nie każdy mężczyzna mógł sobie pozwolić na ten dodatek garderoby.

Jaka tkanina?
Dwie najważniejsze i najbardziej pożądane tkaniny poszetek to len i jedwab. Białe poszetki produkuje się z tak zwanego lnu, który ma fakturowaną powierzchnię materiału niżeli jedwab i nie osuwa się w kieszonce marynarki.
Poszetki jedwabne najczęściej pokryte są barwnymi wzorami, mają zadanie reprezentacyjne i nie ma żadnego praktycznego przeznaczenia poza tym, że ma dobrze wyglądać.

Wykonane z różnych tkanin, na przykład bawełny, jedwabiu i lnu
Są noszone w zewnętrznej kieszeni
Posiadają funkcje dekoracyjne
Jedwab i len należy czyścić na sucho, ulegają szybkiemu zabrudzeniu łatwo
Mozna je zastosować do czyszczenia okularów
Są wygodniejsze i mniejsze niż chusteczki

Jak dobrać odpowiednią poszetkę do marynarki czy garnituru?

Aby dobrać odpowiednią poszetkę kolorystycznie – marynarka czy garnitur i poszetka muszą ze sobą współgrać. Istnieje również zasada, że poszetka ma rozjaśniać całość stylizacji. Nie możemy zapomnieć, że głównym celem mody i dodatków jest to, aby naszą urodę podkreslać a nie przytłaczać. Poszetka nie może odgrywać głównej roli w stylizacji, powinna jej dopełniać. Poszetki i ich dobór kolorystyczny stanowi dla niektórych wyzwanie, dlatego jest jedna najważniejsza zasada:

  1. Klasyczna biała poszetka. Pasuje do wszystkiego i zawsze prezentuje się odpowiednio.

Jedwabne poszetki mają wady i zalety:
Wdzięczne w przechowywaniu
Gładkie, luksusowe, lśniące, odbijające światło
Pasują dobrze z wełnianą marynarką
Najpopularniejszy ze wszystkich materiałów
Uniwersalne, pasują do większości zestawów
Idealnie się układają w kieszonce marynarki
Ich koszt to minimum 89/99 zł
Uszkadzają się pod wpływem potu i prania
Można je czyścić tylko na sucho
Są widoczne zagniecenia na materiałe, trudno je rozprasować

Poliester ma mimo wszystkie dość sporo zalet. Jedną z nich z pewnością jest to, że kupiony produkt pozostaje z nami na dłużej.

Poliestrowe poszetki

Bardzo tanie, lekkie i mocne jeśli chodzi o tkanine
Szybko schnące, nie zagiatają się podczas prania
Łatwe w przechowywaniu
Tak jak naturalny jedwab mogą mieć sztuczny połysk w świetle

Poszetka i krawat?

Od lat mówi się, że najprostsza zasada dobierania dodatków do stroju mówi, że poszetka powinna po prostu pasować do krawata. Warto jednak pamiętać, że poszetka i krawat, albo poszetka i mucha nie mogą być identyczne. Ta zasada mówi o tym, że poszetka powinna być dopełnieniem krawata. Jeżeli ktoś bardzo chce mieć identyczną poszetkę i krawat – powinniśmy mu to zwyczajnie odradzić.
Poszetkę można dobierać do muchy czy krawata pamiętając o zasadach: podobieństw i kontrastów. Podobieństw (zielony z zielonym) kontrastów (granat z bordem). Poszetkę składamy w klasyczny podwójny trójkąt, uniwersalny paseczek, puff, czy jeden trójkąt. Metod składania poszetek jest wiele, wystarczy zasięgnąć pomocy internetu. Dobrze dopasowana poszetka powinna współgrać z całą stylizacją, dlatego poszetkę łączymy zawsze do krawata lub muchy oraz do marynarki.

  1. Poszetka w kolorze krawata – przy takim zestawie koniecznie dobieramy inny materiał poszetki i krawata, oraz fakturowanie materiałów, na przykład: granatowy krawat knit i granatowa poszetka z gładkiego lnu.
  2. Poszetka nawiązuje kolorem do krawata lub muchy – idealnym przykładem są chustki z wzorem, w którym przewija się kolor krawata/muchy albo białe poszetki z kolorowym obrzeżem.
  3. Poszetka współgra kolorystycznie z marynarką – dla przykładu granatowa poszetka do marynarki w szaro-granatową kratę czy bordowa poszetka w szarą pepitkę do szarej marynarki.
  4. Poszetka dobierana do smokingu zawsze powinna występować w kolorze białym.

Poszetka to nie tylko wdzięczny dodatek do męskiej stylizacji, zdaża się, że poszetkę można spotkać na przykład jako subtelny dodatek do kobiecej torebki.

Bardzo kolorowa i wzorzysta i fakturowana poszetka doda charakteru ulubionym strojom w trendach smart casual, a biała podkreśli wagę uroczystości, podczas której obowiązuje nas dress code “black tie”.

Bardzo często klienci zadają pytania w jaki sposób noszenie poszetki zależy od okazji –
więc jeśli wybierasz się na:

  • uroczystą galę lub przyjęcie w smokingu, postaw na białą poszetkę złożoną w klasyczny paseczek lub podwójny trójkąt
  • ślub, wesele, bal studniówkowy, wybierz poszetkę dopasowaną do krawata lub muchy złożoną w trójkąt lub podwójny trójkąt.
  • do pracy lub na biznesowe spotkanie – tutaj mamy dowolnośc. Możemy się bawić modą i łączyć kolory, wzory poszetek oraz sposoby ich składania. Ekstrewagancja tutaj wchodzi w grę.